AKMÜB’ten Yazılı Açıklama

KAMUOYUNDA DOLAŞAN, AKSARAYLI MÜTEAHHİTLERİN ,FAİZLERİN DÜŞMESİYLE KONUT FİYATLARININ ARTIRILDIĞI SÖYLENTİLERİ, TAMAMEN GERÇEK DIŞIDIR.

AKMÜB’ten  Yazılı Açıklama
Yazar : Tarih : Okunma : 4.900 views Yorum Yap

AKMÜB’TEN KAMUOYUNA DUYURULUR

KAMUOYUNDA DOLAŞAN, AKSARAYLI MÜTEAHHİTLERİN ,FAİZLERİN DÜŞMESİYLE KONUT FİYATLARININ ARTIRILDIĞI SÖYLENTİLERİ, TAMAMEN GERÇEK DIŞIDIR.

AFET RİSKİ ALTINDAKİ 6 MİLYONA YAKIN ÇÜRÜK YAPI İLE NEREYE KADAR ? ARTIK KENTSEL DÖNÜŞÜM MERKEZLİ YAPILAŞMA TEŞVİK EDİLMELİ, KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN ÖNÜNDEKİ BÜROKRATİK ENGELLER KALDIRILMALI!
Hepimizin bildiği gibi tüm dünya da ve ülkemiz de ortaya çıkan (covid-19) küresel salgın; iki yıldır ağır ekonomik ve yapısal teknik uyumsuzluk değişimi ile mücadele eden inşaat sektörünü derinden etkilemiştir.
Son iki yıldır;
Başta yapı müteahhitlerin sınıflandırılması ve kayıtlarının tutulması hakkında yönetmelik olmak üzere, imar kanununda yapılan sık sık değişiklikler, yapı denetim yasasına eklenen yeni havuz sistemi, tekel fiyat uygulaması, kentsel dönüşüm yasasında ve uygulamasında yaşanan ciddi sorunlar, daha önce bir çok kez ertelenen otopark yönetmeliğindeki belirsizlik, üst yapı konut sektör müteahhitlerini adeta çalışamaz hale getirmiştir.
Kamu ihale kanunu kapsamında iş yapan müteahhitlerin son dönemdeki aşırı fiyat dalgalanmalarından, gördükleri zararların fiyat farkı kararnamesi ile karşılanmaması kamuda iş yapan meslektaşlarımızı batma seviyesine getirmiştir.Ancak; İnşaat sektörünün genel yapısal sorunlarında çözüm geliştirilmemiş, meslektaşlarımızın yeni projelere başlaması hayli zorlaşmış bu zaman diliminde sermayelerde erimiştir.
Düşük faizli konut kredisi Türkiye inşaat sektörüne ve buna bağlı olarak 250 alt sektör ile birlikte çalışan Türkiye ekonomisine nefes aldırmış, konut ihtiyacı olan ailelere de umut olmuştur.
Son 2 yıldır inşaat malzemelerine en az % 50 zam gelmesine rağmen ortalama konut fiyatları aynı kalmış, konut kredi faizlerinin düşmesi ile oluşan talebe sektör malzeme maliyetleri en azından belli bir zaman diliminde kademeli olarak fiyatlara yansıtılmalıydı.
Birliğimize bağlı üyelerimizin,neredeyse tamamı, kesinlikle fırsata bağlı olarak menfaat çizgisinden çıkmamıştır. Yine bir kısım müteahhitler, serbest piyasa ekonomisini değerlendirmiştir. Fiyat artıran müteahhitler varsa da kendilerinin bileceği bir iştir. Biz Müteahhitler Birliği Üyelerini bağlamamaktadır.. Bizim üyelerimizin önceliği; ürettiği konutları bir an önce satıp, elinde oluşan sermayeyle, yeniden projeye başlamaktır. Sonuç olarak,fiyat arttırdığımız zaman alım gücünün, talebin azalacağı için kendimizi kısıtlamak istemeyiz,üretimin devamlılığını sağlamayı isteriz.
Aksaray için özellikle şu konuyu da belirtmek isterim;Aksaray da üretilen konutlar, kesinlikle çevre illere ve bizim nüfusumuz denginde ki şehirlerden en uygun, daire fiyatlarının olduğu il Aksaray’ dır. Yapılan iş kalitesi daire donanımı ve metre kare büyüklüğüne bakarak, Türkiye’deki en uygun fiyatta satılan illerden birisidir.
Konut kredi faizlerinin düşmesiyle birlikte, ülkemizin her yerinde konut stokları büyük oranda tükenmiştir.
Hükümetimize üst yapı müteahhitlik sektörünü ciddi manada rahatlatan bu adımından dolayı teşekkür ediyoruz.
Bütün meslektaşlarımızın mevcut inşaatlarının proje finansmanına ihtiyaç olan finansman satışlarını makul fiyat aralığında yapmaları projelerin risksiz olarak bitirilmesi açısından hayati önem arz etmektedir.
Saygı ile kamuoyuna duyurulur.

FATİH GÜNEŞ
TİMFED YÖN.KUR.ÜYESİ
AKMÜB BŞK

İlk yorumu siz yazın