Chp’den hayrat vakfına verilecek arsa için itiraz

Aksaray Belediyesi tarafından geçtiğimiz ay yapılan belediye meclisi gündemine alınarak Hayrat Vakfı’na bedelsiz 25 yıllığına tahsis edilmek istenmesine CHP Aksaray il başkanlığından itiraz geldi.

Chp’den hayrat vakfına verilecek arsa için itiraz
Yazar : Tarih : Okunma : 3.614 views Yorum Yap

Aksaray Belediyesi tarafından geçtiğimiz ay yapılan belediye meclisi gündemine alınarak Hayrat Vakfı’na bedelsiz 25 yıllığına tahsis edilmek istenmesine CHP Aksaray il başkanlığından itiraz geldi. Aksaray CHP İl Başkanlığı yöneticileri basın açıklaması yaptı. Açıklamada şu bilgilere yer verildi;

“Aksaray belediyesine ait iki yıl önce iki bina olarak öğrenci sosyal tesisi/yurt’u olarak yapılan, O gün ki maliyeti dolar kuru üzerinden çevirdiğimiz zaman yaklaşık 15 milyon TL’dir. Bu iki taşınmazdan bir tanesi Kur-an kursu olarak kanuna uygun bir şekilde müftülüğe tahsis edilmiştir. Buna bir itirazımız yok. Diğer taşınmaz ise; Aksaray Belediyesi tarafından geçtiğimiz ay yapılan belediye meclisi gündemine alınarak Hayrat Vakfı’na bedelsiz 25 yıllığına tahsis edilmek istenmektedir. Biz bu konuda yapılan meclis toplantısında belediye meclis üyelerimiz ile itirazlarımızı yaptık. Başka siyasi partilerden de birkaç meclis üyesinin itirazımıza hak vermesi sonucu, konu meclis gündeminden geçemeyip, cuma günü yapılacak meclis toplantısının gündemine tekrar alınmıştır. Bu konudaki itirazımızı birkaç başlık altında toplayacak olursak bir tanesi  ve en önemlisi Aksaray Belediyesi’nin, belediye başkanının, belediye meclis üyelerinin böyle  bir yetkisi var mı ? Elbette bu konuda bizim rehberimiz belediye kanunudur. Belediye kanunu çok açık bir şekilde böyle bir işlemin yapılamayacağını “75. Maddesinin B bendinde” belirtmektedir. “belediyeler kendilerine ait taşınmazları asli görev ve hizmetlerinde kullanmak üzere bedelli veya bedelsiz olarak mahalli idare ve diğer kamu kuruluşlarına devredebilir. Süresi 25 yılı geçmemek üzere tahsis edebilir.” Kanun maddesi çok açıktır. Belediye ikinci kez bu konuyu meclisin gündemine getirerek açık bir şekilde belediye kanunu ihlal etmektedir. Bu kanunsuzdur, hiçbir belediye meclisinin de böyle bir yetkisi yoktur. Bu konuda yine sayıştayında bir kararı bulunmaktadır.  Mahkeme kararları da her vatandaş için bağlayıcıdır. Herkes bu kararlara uymak zorundadır. Örneğin Yalova belediyesi bir spor klubüne, belediyeye ait  bir taşınmazı  bedelsiz tahsis ediyor. Sayıştay ise kararında böyle bir yetkilerinin olmadığını belirtiyor ve bu işlemi yapan belediye başkanına zimmet çıkartıyor. Kısaca karar diyor ki; kanunsuz bir şekilde belediyeye ait bir taşınmazı, bir spor klübüne tahsis etmişin, kamuyu zarara uğratmışın bunu kendi cebinden ödeyeceksin diyor.

Değerli hemşerilerim, birincisi bu iş kanunsuz, ikincisi belediye bunu öğrencilerimiz için yapmış. Aksaray’da okuyan, üniversite kazanmış, ailesinin ekonomik durumu zayıf,  yüz lira, iki yüz lira yurt parası ödeyemeyecek yüzlerce öğrencimiz var. Bu yurdu bu ihtiyaç sahiplerine tahsis etmiyorsun. Kime tahsis ediyorsun ?

Hayrat Öğrenci Vakfı ! Kimdir bu dernek ?

İstanbul merkezli bir dernek, internet sitesinde bir başkan ve bir cep telefonu yazıyor. Yönetim kurulu yok. Bir sabit telefon yok. Bir apartman katında kurulmuş  dernek. Türkiye genelinde de bir tanesi yine Aksaray’da olmak üzere 25 yurdu var.

Belediye bunu gündeme şöyle getirdi;  bu dernek kamu yararına çalışıyormuş. Ne yapıyormuş kamu yararına ? Yurtdışından gelen öğrencilere, Türk Kültürünü öğretiyormuş . Türk Tarihi’ni öğretiyormuş. Bu iddia bize bir yerden tanıdık geliyor. Geçmişte bu devletin kamu kaynaklarını, bu devletin kadrolarını, bu devletin ihalelerini, cemaat görünümlü bir çeteye teslim ettikleri zamanda aynı dayanaklar vardı. Neydi ? Yurtdışında istiklal marşı okutuyorlar! Görülüyor ki hiç akıllanmıyoruz. Yaptığımız hatalardan hiç ders çıkartmıyoruz. Tabiî ki de bu dernek hakkında aynı FETÖ’dür demiyoruz. Ama size belediye kanunu açıkça çiğneyecek bir maddeyi üstelik iki kez gündeme getirecek olan talimat nerden geldi bunu merak ediyoruz.

Acaba sayın belediye başkanını ve sayın belediye meclis üyelerini aşan bir irade mi bu konuyu gündeme getirdi ? Biz meclis üyelerimiz ile ve ittifak içerisinde bulunduğumuz İYİ parti ile birlikte itirazımıza devam edeceğiz. Eğer itirazlarımıza rağmen bu karar meclisten geçerse ve bu yurt bir ne olduğu belirsiz vakfa 25 yıllığına bedelsiz tahsis edilirse bu konuda yasal haklarımızı kullanıp, konuyu hukukçu arkadaşlarımızla birlikte değerlendirip idare mahkemesine götüreceğiz. Bu kararın altına imza atan tüm meclis üyeleri hakkında da ayrı ayrı suç duyurusunda bulunacağız. Bu konunun yakından takipçisi olmaya devam edeceğiz. Aksaray’ın her bir kuruşuna, Aksaray’ın kaynaklarına sahip çıkacağız. Devletin malı deniz değildir, bu zihniyetle mücadele etmeye devam edeceğiz.”

İlk yorumu siz yazın