Validen Suriyeli vatandaşlarla ilgili açıklama

Hatay Valisi Rahmi Doğan, Hatay’da yaşayan Suriyeli sayısının, yerel nüfusun sadece yüzde 18’i olduğunu duyurdu.

Validen Suriyeli vatandaşlarla ilgili açıklama
Yazar : Tarih : Okunma : 7.435 views Yorum Yap
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Hatay’da yaşayan Suriyeli sayısının, yerel nüfusun sadece yüzde 18’i olduğunu duyurdu.
Hatay Valiliği binasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Vali Doğan, yeni doğan her 4 çocuktan 3’ünün Suriyeli olduğu iddialarını da yalanladı.
Kentte 370 bin 260 Suriyeli yaşadığını aktaran Vali Doğan, “Son günlerde kamuoyunda, birtakım söylentilerle Hatay’ın adeta Suriyelilerce işgal edildiği ve benzeri açıklamalar var. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin böyle bir şeye müsaade etmesi mümkün değil.” dedi.
Hatay’ın, Suriyeliler hariç nüfusunun 1 milyon 670 bin 712 olduğunu ifade eden Doğan, şöyle konuştu: “Hatay’da geçici koruma kapsamına alınan 429 bin 121 Suriyeli var. Bunu bizim nüfusumuza orantılandığımızda, bizim gerçek nüfusumuz içerisinde geçici koruma altına alınan kişi sayısı aslında nüfusun yüzde 20’si. Bu rakam çok abartılıyor. ‘Aslında nüfusun 4’te 3’ü Suriyeli, Hatay’ın yüzde 70’i Suriyeli’ diyenler var ancak bunlar gerçeği yansıtmıyor. Hatay’da geçici koruma altındaki Suriyeliler, kentin gerçek nüfusunun yüzde 20’si kadar ancak bunun yanında geçtiğimiz aralık ayında emniyet ve jandarma birimlerimize fiilen bir sayım yaptırdık. Hanelerde sayım yaptırdık. Fiilen Hatay’da yaşayan Suriyeli sayısını tespit ettirdik. Fiilen Hatay’da yaşayan Suriyeli sayısı 370 bin 260. Bu da Hatay nüfusunun yaklaşık yüzde 18’i. Buradan ayrılanlar arasında eğitim, iş, ticaret veya çeşitli sebeplerle Türkiye’nin başka illerine giden veya gönüllü olarak ülkesine geri dönüş yapanlar var.”
Vali Doğan, son 12 ayda Hatay’daki tüm hastanelerde 32 bin 783 doğum gerçekleştiğini, bunlardan 22 bin 779’unun Türk vatandaşlarının bebekleri, 10 bin 4’ünün ise Suriyeli koruma altındaki kişilere ait bebekler olduğunu tespit ettiklerini belirterek, “Bu rakam Hatay’da doğan çocukların yaklaşık 4’te 1’ine yakın bir rakama tekabül ediyor. Dolayısıyla öyle abartıldığı gibi ‘doğan çocukların yüzde 70’i Suriyeli, 4’te 3’ü Suriyeli’ ifadesi tamamen yanlıştır, çarpıtmadır. Rakamlarla oynamadır. Gerçek rakamlar bunlar ve kayıtlar tutulmaktadır.” ifadelerini kullandı.

İlk yorumu siz yazın